Viss, kas jāzina par peldēšanas radītu ārējās auss iekaisumu
Autore: Mišela Hērlija (Michele Hurley), Au.D.
Nekas nav salīdzināms ar ieniršanu dīķī vai ezerā karstā vasaras dienā! Taču šāda atpūta un izpriecas var beigties ar ārējās auss iekaisumu — standarta problēmu, kas ir saistīta ar infekciju un diskomfortu.
Lai gan tas ir ārstējams, ir daudzi pasākumi, ko var veikt, lai to nepieļautu. Informācija par to, kā peldēšanas laikā pasargāt ausis no ūdens, ir svarīgs solis, kā izvairīties no infekcijas un parūpēties par dzirdi.
Kas ir ārējās auss iekaisums?
Ārējās auss iekaisums ir infekcija, kas rodas ārējās auss kanālā — zonā, kura sākas no ārējās auss (auss gliemežnīcas) un beidzas pie bungādiņas. Ārējās auss iekaisuma medicīniskais termins ir ārējais otīts. Ārējās auss iekaisums rodas, kad mitrums tiek iesprostots ārējā ausī, radot izcilu vairošanās vietu baktērijām, kas var iekļūt auss kanāla ādā.
Kas izraisa ārējās auss iekaisumu?
Parasti ārējās auss iekaisumu izraisa mitrums vai netīrumi, kas peldēšanas laikā uzkrājas auss kanālā. Taču mitruma uzkrāšanos var izraisīt arī duša, vanna vai citas mitras vides. Pret ārējās auss iekaisumu jāattiecas nopietni un to jāārstē, lai nepieļautu nekādu negatīvu ietekmi uz jūsu dzirdi, kā arī lai novērstu jebkādu tālāku iekaisumu.
Ārējās auss iekaisuma rašanos var pastiprināt arī citi faktori, piemēram:
• pārmērīgs tādu baktēriju daudzums, kuras bieži vien var atrast burbuļvannās vai piesārņotā ūdenī;
• pārmērīga auss kanāla tīrīšana ar ausu kociņiem (vai jebkādiem citiem līdzekļiem, kas var sabojāt ādu);
• griezumi vai ādas traumas auss kanālā (ekzēmas, seboreja utt.), kas var radīt atvērtas brūces, caur kurām baktērijas var iekļūt ādā;
• saskarsme ar ķīmiskajām vielām, piemēram, matu laku vai krāsu, kas iekļūst ausu kanālos.
Kādi ir ārējās auss iekaisuma simptomi?
Viegls ārējās auss iekaisums visbiežāk sākas ar niezi un iekaisumu auss kanālā, kā arī ar sāpēm, kas pastiprinās, kad pavelkat ārējo ausi (auss gliemežnīcu). Auss var likties uztūkusi vai aizsērējusi. No tās var tecēt caurspīdīgi izdalījumi bez smakas.
Spēcīgākos gadījumos ārējās auss iekaisums var izpausties kā:
– drudzis;
– pasliktināta dzirde;
– spēcīgas sāpes kaklā, sejas zonā vai galvā;
– ādas sasārtums vai uztūkums ap ausi;
– izdalījumi ar smaržu.
Parasti ārējās auss iekaisums netiek uzskatīts par bīstamu bērniem un var ātri pāriet, ja tiek ārstēts. Taču, ja tas netiek ārstēts, ārējās auss iekaisums var radīt ļoti asas sāpes un kļūt bīstams, it īpaši tiem, kuriem ir diabēts vai imūnsistēmas problēmas, tostarp arī vecākiem cilvēkiem.
Vai ārējās auss iekaisums var izraisīt komplikācijas?
Ja ārējās auss iekaisums netiek ārstēts, tad var izraisīt:
◈ hronisku ausu iekaisumu (hroniskais ārējais otīts) — neārstējot iekaisums var nepāriet;
◈ kaulu un skrimšļu bojājumus — neārstētais iekaisums var izplatīties uz galvaskausa pamatni, smadzenēm vai galvas smadzeņu nerviem (diabētiķiem un vecākiem cilvēkiem šī veida komplikāciju risks ir lielāks).
Kā var ārstēt ārējās auss iekaisumu?
Ar ārējās auss iekaisumu vislabāk vērsties pie ārsta.
Viņš veiks otoskopiju, lai pārliecinātos, ka nav traumēta bungādiņa, kas ļautu mitrumam iekļūt vidusausī. Ārsts var viegli iztīrīt ietekmēto zonu, lai mazinātu iekaisumu un sāpes. Infekcijas mazināšanai nepieciešamas antibiotikas ausu pilienu formā, un arī tās izraksta ārsts.
Spēcīgākam iekaisumam var tikt izrakstītas arī iekšķīgi lietojamas antibiotikas vai sāpju mazināšanas līdzekļi. Ja 3–4 dienu laikā iekaisums nemazinās, ārsts var apsvērt citu zāļu lietošanu.
Visa ārstēšanas procesa laikā ir svarīgi uzturēt ausi/-s sausu/as.
Vai ir kāds veids, kā izvairīties no ārējās auss iekaisuma?
Ir prātīgi veikt drošības pasākumus, kas palīdz aizsargāt ausis, un šovasar pilnībā izbaudīt peldēšanu. Daži ieteikumi, kā izvairīties no ārējās auss iekaisuma:
• Izslaukiet ausis pēc pakļaušanas ūdens ietekmei, it īpaši pēc peldēšanas. Nolieciet galvu uz vieniem sāniem, lai ūdens iztecētu ārā, pēc tam atkārtojiet to uz otru pusi. Ausu izslaucīšanai nekad nelietojiet ausu kociņus. To vietā var izmantot sausu dvieli vai salveti.
• Neļaujiet ūdenim nokļūt ausīs. To var paveikt, izmantojot dažādu aprīkojumu, piemēram, ausu aizbāžņus. Visefektīvākie ir ausīm individuāli pielāgotie ausu aizbāžņi, ko izgatavo dzirdes speciālists.
• Regulāri veiciet ausu higiēnu, pievēršot uzmanību ausu sēram. Tam ir svarīga loma ārējās auss kanāla aizsardzībā. Pārāk daudz vai pārāk maz ausu sēra var radīt problēmas. Nepareizas tīrīšanas metodes, piemēram, ar vates kociņiem vai ausu svecēm, var radīt ausu kanālu bojājumus, kas var izraisīt infekciju.
• Rūpējieties par ādas veselību. Auss kanālā esošajai ādai ir liela loma ārējās auss iekaisuma nepieļaušanā. Sausu, saplaisājušu ādu (parasti veselības stāvokļa dēļ) var viegli ietekmēt infekcija.
• Sargiet ausis no ķīmiskajiem līdzekļiem. Neļaujiet matu lakai vai krāsai nokļūt ausu kanālos kopā ar vates vai ausu aizbāžņiem.
• Apsveriet ausu pilienu izmantošanu. Pārdošanā ir pieejami pilieni, kuru iegādei nav nepieciešama recepte un kas palīdz nepieļaut ārējās auss iekaisumu. Ir svarīgi neko NEIEVIETOT ausu kanālos, ja pastāv jebkāds bungādiņu traumu risks. Stingri ieteicams apmeklēt ārstu, lai pārliecinātos par bungādiņas veselību.
Kaut arī ir svarīgi apzināties ārējās auss iekaisuma esamību un pievērst uzmanību tā simptomiem, tomēr nav nekādu iemeslu pārtraukt izbaudīt ūdeni un saglabāt vēsumu šajā vasarā!
Kad lietojat dzirdes aparātus vai citas ierīces, neļaujiet tiem nokļūt ūdenī, ja tie nav ūdensdroši. Pat ūdensnecaurlaidīgi dzirdes aparāti var aizturēt mitrumu, kas ietekmē to darbību un var izraisīt ausu iekaisumu. Ja dzirdes aparāti ir pakļauti mitruma iedarbībai, ļaujiet tiem izžūt vai izmantojiet susinātāju, lai paātrinātu žūšanas procesu. Vairāk padomu par dzirdes aparātu kopšanu un aktīva dzīvesveida uzturēšanu varat lasīt šeit.