• Dzirdes
    pasliktināšanās pazīmes

    Dzirdes pārmaiņu pazīmes ir acīmredzamākas,
    nekā jūs domājat.

Viens no sešiem pieaugušajiem, vecumā no 18 gadiem un vairāk, cieš no dzirdes traucējumiem. Zemāk uzskaitīti veidi, kā noteikt dzirdes traucējumus jums un jūsu tuviniekiem.

 


 

Kopējās dzirdes traucējumu pazīmes

1. Jūs bieži pārjautājat

Ja jūs bieži pārjautājat vai arī jums ir jāskatās uz runātāju, lai dzirdētu viņa teikto (iespējams, lasot no lūpām), visticamāk, jūsu dzirde ir pasliktinājusies.

2. Jūsu TV vai radio ir skaļāks, nekā citiem

Ja ieslēgtais televizors slāpē sarunbiedru teikto, kas var nozīmēt, ka jūsu televizors strādā pārāk skaļi un ir pienācis laiks pārbaudīt dzirdi.

3. Jums ir grūtības saprast runu troksnī

Viena no pirmajām problēmām, ar ko saskarās cilvēki ar dzirdes izmaiņām: runas izšķiršana trokšņainā vietā, piemēram, restorānā.

4. Jūms ir grūtības saprast sieviešu un bērnu teikto

Augstfrekvenču dzirdes izmaiņas ir bieži sastopamas – tāpec nav brīnums, ka sieviešu un bērnu balsis ir grūti izšķirt un saprast.

5. Jums liekās, ka cilvēki murmina un „norij” vārdus

Klasiskā sūdzība cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem – apkārtējie runā neskaidri. Ja jūs domājat, ka jums ir grūti saprast runu tāpēc, ka sarunbiedram ir slikta dikcija, tā varētu būt dzirdes pasliktināšanās pazīme.

6. Jums ir grūti saprast telefona sarunu laikā

Ja jums ar tālruni rodas problēmas tikai dažreiz, tas ir normāli. Ja jūtat, ka, runājot pa tālruni, jūs nedzirdat pastāvīgi, neatkarīgi no tā, vai tas ir fiksētais vai mobilais tālrunis, tas var liecināt par dzirdes izmaiņām.

7. Jūs izvairāties no komunikācijas, kas kādreiz bija patīkama

Cilvēki, kuriem ir grūti sazināties, sarunu partneru kompānijā jūtas nepinvērtīgi. Viņi izjūt diskomfortu, mēģinot sarunāties publiskā vietā. Tā rezultātā cilvēki ar dzirdes traucējumiem bieži izvairās no sociāliem vai ģimenes notikumiem. Tā tam nevajadzētu būt.

8. Jums ir troksnis ausīs

Troksnis ausīs bieži ir dzirdes pasliktināšanās vi dzirdes sistēmas bojājuma pazīme. Dzirdes izmaiņas un troksnis bieži ir sastopami kopā.

9. Apkārtējie saka, ka jūs slikt dzirdat

Ja draugi vai radinieki apšauba jūsu dzirdes asumu – nopietni vai jokojot -, jums katram gadījumam vajadzētu konsultēties ar speciālistu. Viņiem varbūt ir taisnība.

 

Tālāk: Profilakse >

Kāpēc cilvēki ignorē dzirdes pasliktināšanos

Cilvēki, kuriem tiek veikta dzirdes rehabilitācija, bieži saka: “Kāpēc es tik ilgi gaidīju?” Zemāk ir četri bieži sastopamie cēloņi:

Dzirdes izmaiņu noliegšana

«Man nav dzirdes izmaiņu, - viņi saka, - apkārtējie vienkārši runā ļoti klusi un neskaidri».

Cilvēki nenovērtē dzirdes izmaiņas un to nopietnību

Daudzi cilvēki nav pazīstami ar pētījumiem, kas saista dzirdes traucējumus ar paaugstinātu krišanas, depresijas, sociālās izvairīšanās un demences risku.

Dzirdes traucējumus var kompensēt

«Es vienkārši palielināšu skaļumu, palūgšu citus atkārtot vai neapmeklēšu vietas, kur var rasties problēmas ar dzirdi».

Dzirdes tehnoloģijas – tas ir pārāk sarežģīti

Varbūt kādreiz tas tā bija, bet mūsdienu dzirdes tehnoloģijas ir gudras un pārdomātas ierīces, viegli lietojamas.

Bieži uzdotie jautājumi

Kā var atpazīt dzirdes izmaiņas?

Vairumā gadījumu dzirdes problēmas sākas pakāpeniski, bez diskomforta un sāpēm. Turklāt ģimenes locekļi bieži pielāgojas dzirdes traucējumiem, to neapzinoties. Šeit ir daži jautājumi, kurus varat sev uzdot, lai noteiktu, vai jums ir dzirdes izmaiņas.

Lasīt tālāk >

Kādas dzirdes izmaiņas var būt cilvēkam?

Ir trīs dzirdes izmaiņu veidi: sensorineirālas, konduktīva tipa un jaukta tipa dzirdes traucējumi.  Lielākai daļai cilvēku līdz ar vecumu var būt dzirdes pasliktināšanās dažādās pakāpēs, katrs trešais pēc 65 gadu vecuma cieš no dzirdes pasliktināšanās.

Lasīt tālāk >

Dzirdes pasliktināšanās tikai gados vecākiem cilvēkiem, vai nē?

Dzirdes izmaiņas var rasties cilvēkam jebkurā vecumā. Saskaņā ar statistiku, lielākā daļa cilvēku ar dzirdes traucējumiem (65 procenti) ir jaunāki par 65 gadiem! Latvijā ir 36 tūkstoši cilvēku vecumā no 18 līdz 44 gadiem ar dzirdes traucējumiem, un aptuveni 9 tūkstoši ir skolas vecumā.

Ja man būtu dzirdes izmaiņas, vai ārsts to man nepateiktu?

Tikai 13 procenti terapeitu regulāri pārbauda pacientu dzirdi. Tā kā lielākā daļa cilvēku ar dzirdes traucējumiem labi dzird klusā vidē (piemēram, ārsta kabinetā), jūsu ārstam var būt ļoti grūti atpazīt šo problēmu. Tikai kvalificēts dzirdes speciālists var noteikt cik nopietna ir jūsu dzirdes problēma, vai varat izmantot dzirdes tehnoloģijas un kāds tehnoloģiju veids jums būs vislabāk piemērots.

 

Šis jautājumu saraksts palīdzēs jums iegūt vajadzīgās atbildes no dzirdes speciālista

 

Ko man darīt, ja man ir dzirdes problēmas?

Jums vajadzētu pierakstīties uz vizīti pie dzirdes un dzirdes tehnoloģiju speciālista, konsultācijai un dzirdes pārbaudei. Šie pakalpojumi tiek sniegti bez maksas.

 

Pieteikties vizītei >

Jums patiks arī:

Vai esat noguris vairāk nekā parasti? Tas varētu būt dzirdes izmaiņu dēļ

Vai esat noguris vairāk nekā parasti? Tas varētu būt dzirdes izmaiņu dēļ

Pakāpeniskas dzirdes izmaiņas var mūs nogurdināt vairāk, nekā mēs domājam.

Vairāk
Dzirdes izmaiņu simptomi

Dzirdes izmaiņu simptomi

Agrīnas dzirdes pārmaiņu pazīmes bieži netiek pamanītas. Uzziniet, kam jāpievērš uzmanība.

Video
Kāpēc man ir grūti dzirdēt troksnī?

Kāpēc man ir grūti dzirdēt troksnī?

Viena no pirmajām dzirdes izmaiņu pazīmēm ir dzirdes grūtības trokšņainās vietās, piemēram, restorānos.

Uzziniet, kāpēc