Vai jūsu Jaunā gada apņemšanās bija labāka dzirde?
Daudziem jaunais gads sākas ar jaunu apņemšanos – ar labākiem ieradumiem, veselīgāku dzīves veidu. Protams, lielākais izaicinājums ir noturēt savu apņēmību un neatgriezties pie vecajiem ieradumiem. Bet jaunas apņemšanās var īstenot arī maziem un viegliem solīšiem – piemēram, sākt vienkārši labāk rūpēties par savu dzirdi, lai nākotnē izvairītos no dzirdes pasliktināšanās.
Dzirdes pasliktināšanās pēc pusmūža skar daudz vairāk cilvēku nekā mums sākumā varētu šķist. Kā liecina pētījumi, ar mazākām vai lielākām dzirdes problēmām saskaras lielākā daļa cilvēku vecumā no 40 līdz 79 gadiem. Turklāt dzirdes pasliktināšanās ir trešā visizplatītākā hroniskā slimība senioru vidū, un, vecumam palielinoties, tā arvien progresē.
Tomēr nav gluži tā, ka līdz ar zināma vecuma sasniegšanu dzirdei būtu jāpasliktinās. Dzirdes pasliktināšanos vai pat zaudēšanu var novērst, ja tā tiek pārbaudīta un sarežģījumu gadījumā problēma tiek atklāta agrīni. Šādā gadījumā dzirdi var uzlabot ar piemērotiem mūsdienu dzirdes aparātiem, kas ne tikai uzlabo spēju dzirdēt, bet arī samazina tās tālākas pasliktināšanās risku. Un nav labāka laika, kad sākt domāt par savu veselību kā šobrīd, kad tikko ir sācies jauns gads un jauns sākums, jo labāka dzirde nodrošina labāku dzīvi.
Labāka dzirde nozīmē labāku dzīves kvalitāti
Labāka dzirdes veselība nodrošina labāku dzīvi, tā savieno cilvēkus – sarunas, emocijas un piederības sajūtu. Tā ir iespēja sazināties ar ģimeni, draugiem un saglabāt ciešas attiecības, kas ir visnotaļ svarīgi labai dzīves kvalitātei. 2017. gadā tika veikts pētījums, kas apliecināja dzirdes nozīmīgumu sevišķi vecāka gada gājuma cilvēkiem, jo tika konstatēts, ka, saskaroties ar dzirdes pasliktināšanos, rodas arī ievērojams psiholoģisks diskomforts – sevišķi vīriešiem.
Labāka dzirde un fiziskās funkcijas
Diemžēl ar vecumu iegūtās dzirdes problēmas veicina arī sliktāku fizisko pašsajūtu un fiziskās funkcijas. 2021. gadā veiktajā pētījumā par gados vecākiem pieaugušajiem ar dzirdes traucējumiem dalībniekiem tika atklāts sliktāka līdzsvara un zemāka fiziskā izturība. Traucējumi un novirze no normas tika konstatēta pat tādās vieglās aktivitātēs kā staigāšana, salīdzinājumā ar šī paša vecuma cilvēkiem, kuriem nav dzirdes problēmu. Šie atklājumi liecina, ka iespējamie riski tomēr attaisno laicīgas rīcības – dzirdes pārbaudes – nepieciešamību, lai nākotnē izvairītos arī no fiziska rakstura veselības problēmām. Laicīga un piemērota dzirdes aparāta piemeklēšana var atrisināt daudzas nākotnes problēmas, tās nemaz nesagaidot, un uzlabot vispārējo dzīves kvalitāti.
Sāciet gadu ar jaunu apņemšanos – dzirdēt labāk!
Ieplānojiet un veiciet pasākumus labākas dzirdes sasniegšanas virzienā. Sāciet ar jautājumiem sev! Cik labi Jūs dzirdat? Vai pamanāt, ja skaņa tiek pagriezta skaļāka? Vai bieži dzirdat citus neizpratnē jautājot, kāpēc tik skaļi dārd mūzika vai televizors, kamēr pašam viss šķiet normas robežās? Vai Jūs bieži pārjautājat vai arī bieži pārprotat Jums sacīto?
Šī mazā dzirdes viktorīna var daudz pastāstīt par jūsu dzirdes veselību un atklāt arī to, vai ir pienācis laiks pieteikties konsultācijai ar dzirdes speciālistu. Uzdodiet sev šos jautājumus:
- Vai man bieži izklausās, ka cilvēki, ar kuriem runāju, murmina vai pārāk klusi runā?
- Vai man bieži ir jālūdz sarunu biedram samazināt runas ātrumu vai atkārtot?
- Vai man ir grūtības sadzirdēt runātāju, ja viņš neskatās tieši uz mani vai ja sarunas brīdī uzlicis sejas masku?
- Vai es palielinu radio vai TV skaļumu, kamēr citi sūdzas, ka tas ir pārāk skaļš?
- Vai es mēdzu dzirdēt ausīs zvanošu vai zumošu skaņu, pat ja esmu viens un nespēju atrast iespējamo ārējā trokšņa avotu?
- Vai es bieži sarunās vienkārši smaidu un māju ar galvu pat tad, ja man nav ne jausmas, par ko tiek runāts, jo skaņu apslāpē citi trokšņi?
Ja uz kādu no šiem jautājumiem atbildējāt apstiprinoši, iespējams, jums ir dzirdes grūtības. Labā ziņa ir tāda, ka tagad ir īstais laiks, lai sāktu savu ceļu uz labāku, veselīgāku dzirdi un laicīgi sāktu darbības, kas palīdzēs novērst dzirdes pasliktināšanos, pirms šis process sācis progresēt.
Piepildiet savu jaunā gada apņemšanos, sākot ar to, ka pievēršaties dzirdes uzlabošanai. Piesakieties dzirdes pārbaudei un apturiet iespējamās problēmas attīstību jau tagad!
Novēlām skaistām un dzidrām skaņām bagātu jauno gadu, Labākas Dzirdes Centrs komanda!